• Pojawiające się zagrożenia w Internecie - Pismo Pana Ministra Macieja Kopcia do Rodziców

          • Szanowni Rodzice! 
            W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w internecie zwracam się z uprzejmą prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na poniższe informacje.
            Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania, a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry wideo.
            Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie. 
            Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.
            W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry i poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.
            W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.
            Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. 
            Media donoszą o nowej grze pn. Blue Whale Challenge czyli niebieski wieloryb, która pojawiła się w internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo. 
            Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają,  że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.
            Z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że aktualnie Prokurator Okręgowy w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania doprowadzenia trójki małoletnich do targnięcia się na własne życie pod wpływem wspomnianej gry.(...)
            Poniżej przekazuję informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych: 

            Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
            Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
            Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
            Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
            Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
            Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
            Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
            Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
            Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak - sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

            Gdzie można uzyskać pomoc?
            W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

          • Obchody Dnia Wiosny i Dnia św. Patryka

          • 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny, połączony z obchodami Dnia św. Patryka. W związku z tym wszyscy ubraliśmy się na zielono, a okna przystroiliśmy trójlistną koniczyną. Obchody św. Patryka zorganizowała nauczycielka języka angielskiego, pani Natalia Maciejewska Markiewicz, która zorganizowała konkurs na najpiękniejszy zielony kapelusz nawiązujący do irlandzkiej tradycji. Zwycięzców konkursu wyłoniono w dwóch kategoriach: kl. 0-III i IV-VI. Oto wyniki: I miejsca – Adrian Nikraszewicz oraz Oliwia i Paula Łowicka, II miejsca – Julia Kaczała i Julia Kowalczyk, III miejsca – Wiktoria Więcek i Stasiek Janowicz, wyróżnienia: Rafał Piotrowski, Karolina Doskocz i Marta Gronczewska.

            Uczniowie obejrzeli prezentację przybliżającą postać św. Patryka i symboli związanych z tym szczególnym dniem, a także filmik pokazujący tradycyjny irlandzki taniec.  Po prezentacji na deser można było skosztować zielonej galaretki. Kolejnym punktem programu było poszukiwanie skarbów. Jeden z naszych uczniów wcielił się w rolę krasnala, który odczytywał wskazówki w języku angielskim. Dzieci, idąc zgodnie ze wskazówkami, dotarły do skarbu, którym były czekoladowe monety. Każdy miał okazję spróbować legendarnego skarbu.

            W tym dniu pożegnaliśmy także zimę, którą symbolizowała kukła zwana Marzanną. Na krótki program artystyczny złożyły się wierszyki i piosenki w wykonaniu uczniów kl. II i III, a także uczestników koła muzycznego. Wszystkie klasy wzięły udział w konkursie na Marzannę. Były one pomysłowe i trudno było wybrać tę najciekawszą, ale – w wyniku głosowania – zwyciężyli uczniowie kl. V-VI, przed dziećmi z oddziału przedszkolnego i uczniami kl. I-II. Kukły zostały spalone w ognisku. Ze względu na niepewną pogodę gorące kiełbaski dla wszystkich zostały przygotowane w piekarniku. Dzień był pełen wrażeń, a teraz czekamy na prawdziwą, nie tylko kalendarzową wiosnę. Galeria zdjęć

             

          • Warsztaty Wielkanocne

          • 17.03.2017r dzieci z klas 4-6 pod opieka pani Marzeny Nowickiej i Urszuli Żuk pojechały na warsztaty manualne do Towarzystwa Kulturalno Społecznego Mniejszości Niemieckiej w Bartoszycach. Warsztaty prowadziła pani Danuta Niewęgłowska prowadząca zespół tańca SAGA. Dzieci poznały tradycje wielkanocne w Niemczech a także wykonały jajka wielkanocne metodą decoupage. Dzieci świetnie się bawiły podczas warsztatów. Gościli tam również uczniowie z klasy 5 ze Szkoły Podstawowej z Wiatrowca wraz z opiekunką.  Galeria zdjęć

          • Szkolny Konkurs Literacko - Czytelniczy

          • 16 marca tego roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Rodnowie rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Literacko – Czytelniczy. Uczniowie klas IV – VI mieli za zadanie napisać opowiadanie z dialogiem o bibliotece lub z biblioteką w tle.  Opowiadania  mogły być realistyczne bądź fantastyczne.

            Do organizatora – biblioteki szkolnej – wpłynęło 10  prac konkursowych. Uczestnicy wykazali się niezwykłą wyobraźnią i inwencją twórczą. Prace były zróżnicowane pod względem treści, ale poprawnie napisane. W związku z tym jury miało wiele trudności
            w wyborze tych najlepszych. Postanowiono zatem nagrodzić wszystkie prace konkursowe.
            I tak:

            I miejsce zajęli: Doskocz Karolina, Kowalczyk Julia, Pałasz Aleksandra

            Na II miejscu  uplasowali się: Solulski Sylwester, Liszewski  Jakub

            III miejsce to prace: Jakuba Tymcio oraz Alana Czepanko

            Na IV miejscu znaleźli się: Norbert Gronczewski, Aleksandra Huszcza i Kamila Szczerkowska

            Wszystkie prace konkursowe  zostały umieszczone na szkolnej gazetce i wszyscy zainteresowani mogą je poczytać. 

            W imieniu jury gratuluję zwycięzcom i życzę dalszych sukcesów oraz zapału
            i zaangażowania do udziału w innych konkursach szkolnych.  Joanna Borys 

            Galeria zdjęć

          • Mój wygląd świadczy o mnie

          • W lutym – w ramach programu „Szkoła Dobrego Wychowania” - został ogłoszony konkurs plastyczny na plakat pt. „MÓJ WYGLAD ŚWIADCZY O MNIE”. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas I-VI oraz dzieci z oddziału przedszkolnego (również 3-latki).

            Prace były bardzo ładnie wykonane. Uczniowie rzetelnie podeszli do tematu konkursu. Jury oceniało inwencję twórczą, staranność, oryginalność  i estetykę wykonania pracy oraz nawiązanie do tematyki plakatu.

            Uczniowie otrzymali wysokie oceny z plastyki. Najlepsze prace zostały wywieszone w szkolnej galerii.

            Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody, które zostały wręczone podczas apelu 10.03.2017r.

            Grupa 0-III:

            I miejsce Julia Kaczała (oddział przedszkolny)

            II miejsce Julia Kuś (kl. II)

            III miejsce Nina Szarejko (oddział przedszkolny)

            Wyróżnienie Oliwia Łowicka (kl.0) i Wiktor Niebrzegowski (kl. III)

            Grupa IV-VI:

            I miejsce Zuzanna Rydzewska (kl. IV)

            II miejsce Aleksandra Huszcza (kl. V)

            III miejsce Jakub Tymcio (kl. IV)

            Wyróżnienie Julia Kowalczyk (kl. IV)  Galeria zdjęć

          • Zmieniamy Internet na lepsze

          • Dnia 14 marca 2017r. odbył się apel poświęcony bezpieczeństwie w Internecie. W pierwszej części uczniowie klasy IV przedstawili zasady, dzięki którym będziemy mogli czuć się bezpiecznie w Internecie. W drugiej części uczniowie klasy VI zorganizowali Quiz: Bezpieczeństwo w sieci. Każdy, kto poprawnie odpowiedział na pytanie, podchodził do tablicy i zaznaczał poprawną odpowiedź na tablicy interaktywnej. Wszystkim bardzo podobały się zabawy interaktywne, a poprawne odpowiedzi nagradzano oklaskami. (notatkę sporządził Norbert Gronczewski klasa VI). Galeria zdjęć 

          • Porcja pozytywnej energii

          • W ramach realizacji programu PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII  uczniowie klasy I i II zmieniają swoje podejście do warzyw i owoców. Są zachęcani do zamiany słodyczy na chipsy owocowe i warzywne. Uczniowie chętnie przygotowują je same. Dużo też wiedzą o witaminach, które są w różnych owocach. Znają układ pokarmowy i potrafią go ułożyć. Wiedzą, że w jelitach są dobre i złe bakterie. Ponad to odkrywają zależności pomiędzy sposobem żywienia a stanem zdrowia. I co najważniejsze i godne podziwu, już drugi tydzień nie przynoszą słodyczy do szkoły tylko zdrowe produkty. Wszyscy uczniowie przeczytali historię o dobrych i złych nawykach pt. „Sen prawdziwy”. Galeria zdjęć

          • Zajęcia świetlicowe

          • Uczniowie naszej szkoły potrafią organizować sobie czas w taki sposób, aby przy tym świetnie się bawić . Tu podczas zajęć świetlicowych - wspólnie wykonują dekorację wiosenną. Dodatkowo uczniowie szkoły chętnie uczestniczą w konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną. Utrwalają znajomość ortografii, wypełniając „szybkie krzyżówki”. Oczywiście zdobywają za swoją wiedzę drobne upominki, które, mam nadzieję, zachęcą ich do dalszej pracy i udziału w kolejnych „szybkich konkursach”. Joanna Borys  Galeria zdjęć

          • Dzień Otwarty w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Rodnowie

          • We wtorek 7 marca w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Rodnowie został zorganizowany Dzień Otwarty. Z tej okazji przed publicznością wystąpili najmłodsi. Dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiły inscenizację na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego pt. „Paw” oraz zaśpiewały piosenki w języku angielskim. Natomiast uczniowie z kl. I i II zaśpiewali piosenkę w języku niemieckim. Ponadto wszyscy obejrzeli prezentację przedstawiającą wydarzenia ze szkolnego życia. Następnym punktem spotkania były zajęcia w oddziale przedszkolnym, podczas których dzieci wykonywały ośmiorniczki. Najmłodszym pomagali w tym rodzice. Był też czas na zabawy i słodki poczęstunek. Galeria zdjęć

          • Dzień Kota i Niedźwiedzia Polarnego

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Kota. Ten dzień poświęcony był naszym pupilom. Dzieci opowoadały o swoich zwierzątkach, rozwiązywały zadania dotyczące kotków, tworzyły prace plastyczne związane z naszymi ,,mruczkami". Na koniec dnia każde dziecko dostało dyplom z ,,kocią łapką" w podziękowaniu za udział w zajęciach.

            W oddziale przedszkolym obchodzony  był też Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Dzieci dowiedziały się ciekawostek o życiu niedźwiedzi polarnych oraz malowaly postać niedźwiedzia przy użyciu specjalnie zrobionej farbki, która po wyschnięciu pozostała mięciutka. Galeria zdjęć

          • Ciepły śnieg

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego poznaly magiczny przepis na zrobienie ,,ciepłego śniegu".  Do świetnej zabawy wystarczy pianka do golenia, mąka ziemniaczana oraz odrobina oleju. Galeria zdjęć
             

          • Noc w szkole

          • Klasa 5 i 6 wraz z wychowawcą p. Agatą Pasieńską zorganizowała nocowanie w szkole. Odbyło się ono z piątku na sobotę ubiegłego tygodnia. Przyjechaliśmy do szkoły na godzinę 17.00. Każdy miał ze sobą śpiwór oraz szkolny materac. Jedliśmy mega pizzę i inne smakołyki przyniesione z domu. Zorganizowaliśmy wspólną zabawę w chowanego. Mogliśmy chować się w każdej klasie. Cała szkoła była nasza. Oprócz tego był maraton filmowy w klasie informatycznej oraz zabawy taneczne. Poszliśmy spać około 5 rano. Wszyscy byliśmy niewyspani, ale bardzo zadowoleni. (notatkę sporządził Norbert Gronczewski klasa 6) Galeria zdjęć

          • Imieniny klasy

          • Dzisiaj uczniowie z klasy trzeciej zorganizowali imieniny klasy. Najpierw   zrobili   sałatkę owocową  z jabłek , gruszek , granatu i kiwi. Następnie ładnie nakryli do stołu. Poukładali na talerzach ciasteczka, rurki, chipsy,  do kubeczków paluszki. Ponalewali do kubków soku. Również przygotowali pizzę  Były różne gry i zabawy. Na następnej lekcji  przeprowadzili doświadczenie   pt. „Pieniące się potwory”. Wykonali je samodzielnie według instrukcji. Doświadczenie wywołało wiele emocji. Natomiast na  szóstej godzinie lekcyjnej  na zajęcia  świetlicowe przybył   Pan Stanisław Okuniewicz , który gra w brydża i organizuje coroczne  turnieje brydżowe w Domu Kultury w Rodnowie. Dzisiaj  uczył uczniów grać w warcaby, ale w następnym tygodniu będzie uczyć grać w  szachy. Dzień minął uczniom inaczej niż zwykle. Było dużo  śmiechu i zabawy. Galeria zdjęć

          • Żołnierze Wyklęci

          • Szkołę w Rodnowie odwiedzili uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z nauczycielami. Spotkanie zorganizowała pani Maria Czarna, nauczycielka muzyki w naszej szkole. Goście zaprezentowali program artystyczny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na piękny program złożyła się narracja, wiersze, piosenki oraz prezentacja multimedialna. Młodzież z Bartoszyc nie tylko przekazała wiedzę, ale też stworzyła podniosły nastrój, wywołała u odbiorców wzruszenie. Dziękujemy za to. Mamy nadzieję, że to spotkanie rozpocznie owocną współpracę obu szkół. Galeria zdjęć

          • Szkolne badanie techniki czytania

          • Uczniowie klas I-VI uczestniczyli w SZKOLNYM BADANIU TECHNIKI CZYTANIA. Za pomocą specjalnego testu sprawdziliśmy, ile wyrazów czytają na minutę. Okazało się, że większość uczniów czyta powyżej poziomu swojej klasy. Bezkonkurencyjny okazał się Norbert Gronczewski (kl. VI), który otrzymał tytuł Szkolnego Mistrza Techniki Czytania. Niewiele mniej wyrazów na minutę przeczytał Wiktor Niebrzegowski (kl. III), który uzyskał tytuł  Mistrza Techniki Czytania Klas I-III. Ponadto tytuły Klasowych Mistrzów Techniki Czytania otrzymali: Adrian nikraszewicz (kl. I), Julia Kuś (kl. II), Marta Gronczewska (kl. IV) i Paweł Osiej (kl. V). Mamy nadzieję, że uczniowie zmobilizują się do tego, aby czytać więcej i wciąż poprawiać swoją technikę czytania. Galeria zdjęć

          • Modele Układu Słonecznego

          • W minioną środę uczniowie klasy VI Kamila Szczerkowska i Krzysztof Czepanko przynieśli na lekcję przyrody modele Układu Słonecznego. Każdy z nich użył innego sposobu na jego wykonanie. Krzysiek użył kłębków włóczek do zrobienia planet, a Kamila wykorzystała m.in. piłeczki do tenisa stołowego. Każdy model był dobrze wykonany i każdy był inny. Ocenione prace zostały przeniesione na szkolny korytarz, aby inni też mogli je podziwiać. (notatkę sporządził Norbert Gronczewski klasa VI) Galeria zdjęć  

          • Zabawy na lodowisku

          • Dzisiaj uczniowie klas III - VI byli na lodowisku w Bartoszycach.Podobała nam się jazda na łyżwach. Większość z nas umie już jeździć, ale zdarzały się śmieszne upadki kolegów i koleżanek. Pozostali ćwiczyli utrzymywanie równowagi na łyżwach oraz jazdę z pingwinkiem. Była też gorąca czekolada. Każdy bawił się super! Po zabawach poszliśmy całą grupą do restauracji na herbatę z cytryną. Z restauracji udaliśmy się w stronę autobusu, po czym odjechaliśmy do szkoły. (notatkę sporządził Norbert Gronczewski klasa VI). Galeria zdjęć