Sobota 18.11.2017

liczba odwiedzin: 189489
 • 16 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia

  16.11.2017

  Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony co roku w trzeci czwartek listopada, jest elementem akcji „Rzuć palenie razem z nami”, której celem jest walka z paleniem tytoniu. Z dymem tytoniowym do organizmu dostaje się mieszanina siedmiu tysięcy substancji
  i związków chemicznych, które wraz z krwią docierają do każdej komórki ciała palacza. Wśród nich znajduje się około 70 substancji rakotwórczych (m.in. fenol, metale ciężkie, benzen, benzopiren, formaldehyd, Polon-210), liczne substancje kardiotoksyczne (m.in. tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, substancje smoliste, kadm, cynk) oraz psychoaktywna nikotyna,
  która odpowiada za rozwój uzależnienia od tytoniu. Substancje te nie są obojętne dla zdrowia.  Wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowania na liczne nowotwory, choroby układu oddechowego i układu krążenia.

              Rzucenie palenia ma zawsze pozytywny wpływ na zdrowie osoby palącej. Po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa obniża się tętno a podwyższone ciśnienie krwi zaczyna wracać do normy. Po 8 godzinach minie stan „zaczadzenia” i organizm będzie lepiej dotleniony, a już po 24 godzinach znacznie zmniejszy się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. Początkowo może pojawić się wzmożony kaszel, który jest oznaką uruchomienia naturalnych procesów oczyszczania. Po kilku miesiącach odczuwana jest znaczna poprawa wydolności oddechowej i ogólnej kondycji fizycznej, ustępują duszności i mija uczucie zmęczenia. Utrzymywanie abstynencji tytoniowej przez kolejne lata zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.

              Po zaprzestaniu palenia pojawia się lepsze samopoczucie psychiczne, co jest wynikiem przywrócenia naturalnej równowagi biochemicznej w mózgu. Nerwowość i stres są często uzasadnieniem palenia. Tymczasem, to właśnie nikotyna jest czynnikiem powodującym zaburzenia w wydzielaniu neuroprzekaźników odpowiadających za regulowanie nastroju. Rzucenie palenia w dłuższej perspektywie pozwala ustabilizować nastrój i lepiej radzić sobie
  z codziennymi wyzwaniami.

              W ramach akcji promującej rzucenie palenia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bartoszycach zaprasza 16 listopada, w godzinach 12:00-14:00 do Galerii INBAG w Bartoszycach, gdzie zorganizowane zostanie stoisko promocji zdrowia. Chętne osoby palące będą mogły  skorzystać z badania pomiaru zawartości tlenku węgla
  w wydychanym powietrzu. Prowadzona będzie również dystrybucja materiałów edukacyjnych dotyczących szkodliwości palenia na zdrowie człowieka

  Rzucenie palenia jest zawsze źródłem ogromnej satysfakcji. Dla wielu osób jest dowodem, że potrafią pokonywać własne ograniczenia. Dodatkowo rzucając palenie można zaoszczędzić pieniądze. Przyjmując, że wypalana zostaje jedna paczka papierosów dziennie, która kosztuje 12 zł, po miesiącu w budżecie domowym zostaje ok. 360 zł. Mając świadomość korzyści wynikających z zaprzestania palenia zawsze warto spróbować żyć bez papierosa.

   

  Justyna Kowalkowska

  PSSE w Bartoszycach

   

  Źródło:

  www.jakrzucicpalenie.pl

 • „Każdy z nas jest inny. Ja i Ty- to My”.

  09.11.2017

  W środę 8 listopada rozstrzygnięty został Konkurs Plastyczny pod hasłem „Każdy z nas jest inny. Ja i Ty- to My”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I-VII.

  Przy ocenianiu prac pod uwagę brane były: zgodność pracy z tematem, samodzielność wykonania, estetyka pracy ogólny wyraz artystyczny.

  Laureatom ,w dwóch kategoriach wiekowych, zostały wręczone dyplomy i nagrody. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.

  Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy z udział.

  Kategoria kl. I-III:

  I miejsce- Julia Kaczała

  II miejsce- Julia Kuś

  III miejsce- Wiktoria Więcek

  Wyróżnienia: Adrian Nikraszewicz i Jakub Sokulski

  Kategoria kl. IV- VII:

  I miejsce- Paula Łowicka

  II miejsce- Jakub Liszewski

  III miejsce- Dominika Szarejko

  Wyróżnienia: Aleksandra Huszcza i Jakub Tymcio


 • Prace koła wolontariaciego

  31.10.2017

  Przed 1 listopada członkowie szkolnego koła wolontariackiego wybrali się na cmentarz pod opieką opiekuna koła, pana Krzysztofa Nowodzielskiego, a także pani Joanny Borys. Zapalili znicze na grobach, będące symbolem pamięci o tych, którzy już odeszli. Taki też cel przyświecał uczniom klas I-III, którzy pod opieką wychowawczyń, wybrali się na cmentarz w Rodnowie. Galeria zdjęć

 • Narodowe Święto Niepodległości

  07.11.2017

  Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisuje się w kalendarz szkolnych uroczystości Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rodnowie.

  Po dokonaniu w 1795 roku przez Rosję, Prusy i Austrię trzeciego rozbioru Polski, nasza ojczyzna zniknęła z mapy Europy i świata na wiele lat. Dopiero I wojna światowa dała Polsce szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość.

  Pamiętając wydarzenia tamtych lat i ludzi, którzy się przyczynili do naszej wolności, najstarsi uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Joanny Borys,  przygotowali uroczystą akademię. W młodzieżowym charakterze , 7 listopada br., przedstawili wydarzenia ubiegłych lat, lat cierpienia Polaków, ale też i świetności Polski. Wspólnie odśpiewano tego dnia pieśni patriotyczne,  recytowano wiersze znanych pisarzy, którzy zmuszeni byli do emigracji. Okupione krwią Polaków święto uczciliśmy w należyty sposób, zapalając znicz poległym żołnierzom i wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Oddaliśmy też hołd tym wszystkim bezimiennym bohaterom, którzy nie czekali na sławę i uznanie tylko walczyli i ginęli za wolność.

  Wspominając historię, patrzmy jednak w przyszłość z nadzieją i optymizmem, gdyż jak brzmią słowa znanej piosenki Marka Grechuty:  „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy (…)”.  Szanujmy pamięć o przodkach i twórzmy nową, spokojną historii.  Joanna Borys Galeria zdjęć

 • Ślubowanie I klasy

  30.10.2017

  30 października 2017 r. uczniowie klasy pierwszej przystąpili do ślubowania. Z tej okazji, razem z wychowawczynią, przygotowali program artystyczny, który wprowadził wszystkich zebranych w atmosferę tej uroczystości.

  Ceremonię poprowadzili uczniowie klasy piątej.  Pierwszaki dzielnie odpowiadały na pytania, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Każde dziecko było nagradzane odpowiednim medalem.

  Po zakończeniu części artystycznej uczniowie klasy pierwszej złożyli przysięgę ślubowania i zostali pasowani przez panią Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej na uczniów tej szkoły.

  Następnie wychowawczyni-pani Sylwia Nikraszewicz wręczyła swoim wychowankom pamiątkowe ,,Akty pasowania na ucznia'',a rodzice podarowali swoim pociechom tuby ze smakołykami. Na koniec zaproszeni goście, wraz z pierwszakami, udali się do sali na poczęstunek. Czekał tam na nich przepyszny tort i ogromna góra słodyczy.

   Z pewnością ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci. Sylwia Nikraszewicz. Galeria zdjęć

 • Dzień Papieski

  26.10.2017

  Dnia 26.10.2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole XVII Dzięń Papieski pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Z tej okazji odbył się apel, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Apel przygotowali uczniowie klas IV-VII pod kierunkiem p. Krzysztofa Nowodzielskiego.

  W części artystycznej uczniowie kl. V i VII zaprezentowali fragmenty wypowiedzi św. Jana Pawła II nawiązujące do tegorocznego hasła, oraz przypomnieli niektóre fakty z życia papieża, ukazujące jego niezwykłą wiarę i nadzieję opartą na Chrystusie. W programie nie zabrakło śpiewu piosenek wyrażających nadzieję chrześcijanina oraz slajdów ze zdjęciami z życia Karola Wojtyły.

  Po części artystycznej, pani dyrektor wręczyła legitymacje wolontariusza 15 uczniom, którzy wstąpili do Szkolnego Koła Wolontariatu, a pan Krzysztof Nowodzielski, opiekun tego koła, przybliżył wszystkim ideę działalności wolontaryjnej.

  Apel zakończył recytacje wierszy o Janie Pawle II autorstwa Mariana Balickiego przez Dominikę Szarejko ( kl. IV) oraz Aleksandrę Huszcza ( kl.VI). Galeria zdjęć

 • "Mój wymarzony zawód"

  26.10.2017

  W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w szkole w Rodnowie odbył się konkurs plastyczny „Mój wymarzony zawód”. Okazało się, że uczniowie preferują takie zawody, jak policjant, strażak, rolnik, ale na pracach pojawiły się następujące zawody:  tancerka, piosenkarz, muzyk, fotograf, piłkarz, stylistka, fryzjerka, weterynarz. Oto wyniki konkursu:

  W kategorii 0-III:

  I miejsce – Wiktoria Więcek

  II miejsce – Julia Kuś

  III miejsce – Błażej Tatol

  Wyróżnienie – Jakub Sokulski

  W kategorii IV-VII:

  I miejsce – Jakub Tymcio

  II miejsce – Marta Gronczewska

  III miejsce – Dominika Szarejko i Karolina Doskocz.  

   

 • Wycieczka do placówki Straży Granicznej w Sępopolu

  26.10.2017

  W czwartek (26 października) uczniowie klas IV-VII, pod opieką p. Agaty Pasieńskiej i p. Natalii Maciejewskiej Markiewicz, brali udział w wycieczce do placówki Straży Granicznej w Sępopolu, zorganizowanej w ramach realizacji zadań związanych z doradztwem zawodowym w szkole. Celem wycieczki było poznanie pracy funkcjonariusza Straży granicznej oraz zagadnień związanych z ochroną granic państwa. Podczas spotkania w placówce każdy uczeń mógł wziąć do ręki broń, lornetki, noktowizor. Uczestnicy wycieczki oglądali też pojazdy, quady, motocykle, z jakich korzystają funkcjonariusze Straży Granicznej. Dużym zainteresowaniem ze strony uczniów spotkał się pokaz tresury uczniów. Galeria zdjęć

 • Wyjazd do Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

  27.10.2017

  W piątek, 27 października, uczniowie klas IV-VII wzięli udział w wyjeździe do Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Wyjazd na basen zorganizował nauczyciel wychowania fizycznego, pan Piotr Suszyński. Pływanie to doskonała forma aktywnego wypoczynku, pomagająca utrzymać kondycję fizyczną i dobre samopoczucie. Taka lekcja wychowania fizycznego bardzo spodobała się uczniom.

 • Owoce polskich sadów - zajęcia w oddziale przedszkolnym

  26.10.2017

  Ubiegły tydzień w przedszkolu minął w temacie owoców z polskich sadów. W związku z tak przyjemnym tematem, maluszki z oddziału przedszkolnego miały szansę poznać nazwy  owoców rosnących w polskich sadach, a także zaznajomić się z owocami egzotycznymi. Dowiedziały się również, jak duże znaczenie dla naszego organizmu ma zjadanie owoców i jak wiele różnych witamin one nam dostarczają.  

  Podczas minionego tygodnia wychodziliśmy na spacery po wsi, aby móc zobaczyć na własne oczy gruszki i jabłka rosnące jeszcze na drzewach. Spacery bardzo podobały się maluszkom. Podczas wypraw dzieci bardzo uważnie przyglądały się wszystkiemu dookoła i szukały oznak trwającej już jesieni. Podczas zajęć w klasie dzieci rozpoznawały dany owoc po kształcie. Owoc ukryty był w worku, następnie wkładały ręce i za pomocą dotyku rozpoznawały owoc i wymawiały jego nazwę. Nie obyło się również bez degustacji. Najpierw dzieci miały zakryte oczy i za pomocą zmysłu smaku rozpoznawały podany owoc. Bardzo podobały im się zabawy z owocami. Po rozpoznaniu wszystkich owoców dzieci wspólnie usiadły do stolika i spożywały przyniesione owoce : jabłka, śliwki, gruszki, banany, winogrona i pomarańcze.

  W ciągu minionego tygodnia nie zabrakło również zajęć plastycznych, podczas których dzieci za pomocą stempli zrobionych z przekrojonych owoców odbijały ślady na kartkach. Nie obyło się bez malowania palcami wybranych owoców czy wyklejania bibułą. Zakończeniem naszego „owocowego” tygodnia było upieczenie jabłek w szkolnej kuchni, a potem pyszna jabłkowa uczta w naszej klasie.  Sylwia Nikraszewicz   Galeria zdjęć

 • Żywa lekcja historii

  25.10.2017

  W środę 25 października naszą szkołę odwiedzili rycerze z Towarzystwa Historycznego „ Kerin”, którzy przygotowali dla uczniów „żywą lekcję historii” dotyczącą czasów średniowiecza-  „ Rycerze i ich obyczaje”.

  Rycerze zaprosili nas w podróż do średniowiecza, była to niezwykła wyprawa- zabawa połączona z nauką, przepleciona żartem. Członkowie Towarzystwa opowiadali o zwyczajach, strojach i uzbrojeniu w średniowieczu. Zaprezentowali broń, którą posługiwali się rycerze.

  Uczniowie naszej szkoły słuchali i brali aktywny udział w pokazie, wcielali się w role rycerzy, giermków, dam dworu . Mierzyli stroje i posługiwali się mieczami, choć na chwilę poczuli klimat tamtych czasów.

              „Żywa lekcja” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, zwłaszcza najmłodszych. Po jej zakończeniu uczniowie mówili, że chętnie braliby udział w takich lekcjach częściej. Dowodem na ogromne zainteresowanie dzieci obejrzanym pokazem były stworzone przez nie prace plastyczne, wykonane podczas zajęć świetlicowych jeszcze tego samego dnia. Galeria zdjęć

 • "Tydzień Życzliwości"

  24.10.2017

  Czym jest życzliwość? O kim możemy powiedzieć, że jest życzliwy? Dlaczego warto być życzliwym? Odpowiedzi na te pytania doskonale znają uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rodnowie.

  24 października br. uroczyście rozpoczął się w naszej szkole Tydzień Życzliwości – jedno z działań z zakresu realizowanego w szkole projektu „Ja i Ty, to MY” (zadanie współfinansowane przez Wojewodę warmińsko-mazurskiego w ramach Rządowego programu „Bezpieczna+”). Tego dnia, podczas uroczystego apelu otwierającego Aleję Życzliwości w szkole, uczniowie mieli okazję wykazania się swoją wiedzą na temat omawianego zagadnienia. Wskazywali cechy człowieka życzliwego. Wymieniali zwroty i słowa należące do słownika kulturalnych ludzi.

  Na korytarzu szkoły umieszczono „Księgę Miłych Słów”, w której podczas całego tygodnia powstaną wpisy uczniów. Będzie można podziękować komuś, przeprosić, pochwalić się czymś miłym na kartach wspomnianej księgi.  Nie powinno zabraknąć miłych słów skierowanych do nauczycieli, rodziców, kolegów i koleżanek, bo przecież to nic nas nie kosztuje, a księga będzie kiedyś miłą pamiątką z Tygodnia Życzliwości. Pamiętając o tym, nasi najmilsi zaczęli swoje pochwały od „wystawienia  laurek” nauczycielom.  Z pięknie zdobionych, kolorowych kartek aż przelewało się od życzliwych słów skierowanych do grona pedagogicznego – za co z całego serca dziękujemy.

  Jeśli ktoś powiedział lub zrobił coś nieprzyjemnego lub krzywdzącego, mógł również „zmyć” z siebie winy umieszczając karteczkę z przeprosinami lub ze słowami, które chciałby wyrzucić ze swojego słownika, w „Skrzyni Toksycznej Mowy”.

  Podsumowując muszę przyznać, że uczniom spodobały się pomysły przygotowane dla nich na nadchodzący tydzień.  Mam nadzieję, że coś z tego wyniosą dobrego. Obiecali w końcu być życzliwymi nie tylko przez tydzień, ale przez całe życie.  Joanna Borys    Galeria zdjęć

 • Szkolny quiz "Czy znasz ten zawód?"

  20.10.2017

  W piątek 20 października, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, uczniowie klas I – III wzięli udział w szkolnym quizie „Czy znasz ten zawód?” Jego celem było podsumowanie wiedzy dotyczącej znajomości różnych zawodów. Uczniowie losowali zagadki, na które udzielali odpowiedzi i otrzymywali punkty.  Zagadki dotyczyły bardzo różnych zawodów. Uczniowie mieli okazję do wzbogacenia wiedzy i słownictwa. Ponadto quiz zachęcił do rywalizacji fair play.

  Najlepszymi okazali się :

  Bartłomiej Doskocz z klasy II – miejsce pierwsze,

  Jakub Kowalczyk z klasy III – miejsce drugie,

  Julia Kuś z klasy III – miejsce trzecie.

  Gratulujemy zwycięzcom, ale też wszystkim uczestnikom wiedzy o zawodach.   Galeria zdjęć

 • Ogólnopolski Tydzień Kariery Zawodowej

  19.10.2017

  W czwartek 19 października, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, pani Martyna Ulejska, która prowadzi w naszej szkole zajęcia z doradztwa zawodowego, zorganizowała spotkanie z artystką – muzykiem, panią Katarzyną Sznitowską. Opowiedziała ona o swoich doświadczeniach z muzyką, o szkole muzycznej. Zaprezentowała nagranie dyplomowe - grę na flecie basowym. Dała też krótki koncert na skrzypcach, który zrobił duże wrażenie na uczniach i nauczycielach. Ponadto pani K. Sznitowska przeprowadziła pokaz takich instrumentów, jak: akordeon, flet poprzeczny, klawisze - pianino i oczywiście skrzypce. Interesujący był również krótki test słuchowo – rytmiczny przeprowadzony wśród uczniów. Spotkanie dostarczyło uczniom wiele emocji i przyczyniło się do wzbogacenia ich wiedzy o instrumentach muzycznych i kształceniu w kierunku muzycznym. Galeria zdjęć

 • Ogólnopolski Tydzień Kariery Zawodowej

  17.10.2017

  W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 17 października w Niepubliczną Szkolę Podstawową w Rodnowie odwiedził lekarz weterynarii, pan Aliaksei Kharashun. Podczas spotkania z uczniami i nauczycielami opowiedział on o pracy weterynarza, prezentował sprzęt, jakim posługuje się w swojej pracy Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyły pytania skierowane do gościa, a dotyczące doświadczeń związanych z leczeniem zwierząt. Galeria zdjęć

 • Gratulacje dla Oli!

  16.10.2017

  W Gminnej Hali Sportowej w Bezledach pod hasłem ”Tenis stołowy moją dyscypliną sportu” 16 października 2017 r. odbył się turniej tenisa stołowego szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Nasza uczennica Ola Huszcza zajęła I miejsce w kategorii dziewcząt klas IV-VI. Gratulacje!

 • Dzień Edukacji Narodowej

  13.10.2017

  13 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W apelu uczestniczyły też panie nauczycielki, które wcześniej pracowały w szkole w Rodnowie, a obecnie przebywają na emeryturze. Wzruszenie i uśmiech wywołał program artystyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem pani Sylwii Nikraszewicz i pani Stanisławy Krawczyk. Były również słowa podziękowania, nagrody, a także życzenia od uczniów i rodziców dla wszystkich nauczycieli i innych pracowników szkoły. Galeria zdjęć

 • "Ja i Ty to MY!"

  12.10.2017

  Od września do końca grudnia w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Rodnowie realizowany jest projekt „Ja i Ty to MY” w ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach  "Bezpieczna+”. Celem projektu „Ja i Ty to My” jest wzmocnienie bezpieczeństwa w szkole poprzez rozwój kompetencji uczniów w zakresie relacji interpersonalnych. Realizowane są zadania, dzięki którym uczniowie nabędą umiejętności nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji społecznych, współpracy, rozwiązywania konfliktów z rówieśnikami. Promowana jest wartość solidarności, przyjaźni, życzliwości, empatii,. Jednym z zadań w ramach programu było zakupienie (z pozyskanych w ramach programu środków finansowych) gier planszowych, w tym gier podłogowych, w celu zachęcania do działań zespołowych, współpracy, uczenia pozytywnej rywalizacji. Uczniowie grają w gry przede wszystkim podczas przerw międzylekcyjnych oraz zajęć świetlicowych. Galeria zdjęć

 • "Królewski medalion"

  09.10.2017

  Do szkoły w Rodnowie przyjechali 9 października aktorzy ze Studia Artystycznego "Smyk". Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I-VII obejrzeli spektakl "Królewski medalion". Bardzo ważne było jego przesłanie. Spektakl uświadamiał bowiem, jak ważna jest wzajemna pomoc i współpraca. Spotkanie teatralne odbyło się w ramach realizowanego w szkole projektu "Ja i Ty to My" (rządowy program "Bezpieczna+"). Galeria zdjęć

 • "Być dobrym jak chleb"

  06.10.2017

  Organizatorem konkursu plastycznego "Być dobrym jak chleb" był Starosta Powiatu Bartoszyckiego Wojciech Prokocki. Konkurs miał na celu rozpowszechnienie przykładów działalności charytatywnej poprzez popularyzację wiedzy o życiu św. Brata Alberta Chmielowskiego, rozwijanie i kształtowanie wśród dzieci zdolności plastycznych oraz zainteresowanie dzieci postawą aktywną. Konkurs był skierowany został do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu bartoszyckiego. Na konkurs wpłynęły 73 prace. Uczennica Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rodnowie ALEKSANDRA HUSZCZA otrzymała wyróżnienie w kategorii klas V-VII. Oli serdecznie gratulujemy! 

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Rodnowie
  Rodnowo 23
  11-200 Bartoszyce
 • 89 761 5921

Galeria zdjęć