Czym jest życzliwość? O kim możemy powiedzieć, że jest życzliwy? Dlaczego warto być życzliwym? Odpowiedzi na te pytania doskonale znają uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rodnowie.
24 października br. uroczyście rozpoczął się w naszej szkole Tydzień Życzliwości – jedno z działań z zakresu realizowanego w szkole projektu „Ja i Ty, to MY” (zadanie współfinansowane przez Wojewodę warmińsko-mazurskiego w ramach Rządowego programu „Bezpieczna+”). Tego dnia, podczas uroczystego apelu otwierającego Aleję Życzliwości w szkole, uczniowie mieli okazję wykazania się swoją wiedzą na temat omawianego zagadnienia. Wskazywali cechy człowieka życzliwego. Wymieniali zwroty i słowa należące do słownika kulturalnych ludzi.
Na korytarzu szkoły umieszczono „Księgę Miłych Słów”, w której podczas całego tygodnia powstaną wpisy uczniów. Będzie można podziękować komuś, przeprosić, pochwalić się czymś miłym na kartach wspomnianej księgi. Nie powinno zabraknąć miłych słów skierowanych do nauczycieli, rodziców, kolegów i koleżanek, bo przecież to nic nas nie kosztuje, a księga będzie kiedyś miłą pamiątką z Tygodnia Życzliwości. Pamiętając o tym, nasi najmilsi zaczęli swoje pochwały od „wystawienia laurek” nauczycielom. Z pięknie zdobionych, kolorowych kartek aż przelewało się od życzliwych słów skierowanych do grona pedagogicznego – za co z całego serca dziękujemy.
Jeśli ktoś powiedział lub zrobił coś nieprzyjemnego lub krzywdzącego, mógł również „zmyć” z siebie winy umieszczając karteczkę z przeprosinami lub ze słowami, które chciałby wyrzucić ze swojego słownika, w „Skrzyni Toksycznej Mowy”.
Podsumowując muszę przyznać, że uczniom spodobały się pomysły przygotowane dla nich na nadchodzący tydzień. Mam nadzieję, że coś z tego wyniosą dobrego. Obiecali w końcu być życzliwymi nie tylko przez tydzień, ale przez całe życie. Joanna Borys Galeria zdjęć