W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Rodnowie odbyła się ZABAWA ANDRZEJKOWA, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, pod kierunkiem pani Sylwii Nikraszewicz. W ten sposób uczniowie włączyli się w pielęgnowanie wiekowych tradycji andrzejkowych przed rozpoczęciem Adwentu. Pierwsza część zabawy odbyła się w Domu Kultury w Rodnowie. Były tam wróżby , kawiarenka i loteria fantowa. W przerwach pomiędzy wróżbami były tańce oraz można było odetchnąć w kawiarence. Druga część zabawy odbyła się w szkole po zajęciach lekcyjnych, podczas której uczniowie klas IV-VII bawili się na dyskotece pod czujnym okiem pani Sylwii i pani Agaty. Oprócz tańców atrakcją wspólnej zabawy były konkursy (np. taniec z balonami, krzesła, taniec na gazecie). Wszyscy bawili się świetnie i w dobrych humorach około godz 17.00 udali się do domów. Galeria zdjęć
Andrzejki
cyfrowobezpieczni.pl
W ramach projektu cyfrowobezpieczni.pl, 24 listopada odbyły się Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego prowadzone przez Edukatora. Były one poświęcone problematyce bezpieczeństwa cyfrowego, które przyczynią się do zwiększenia świadomości uczniów, rodziców i nauczycieli na temat cyberzagrożeń. W trakcie warsztatów dla uczniów została podjęta próba odwzorowania realnej sytuacji, z którą spotykały się lub mogą się spotkać dzieci np. w sytuacji sprawca−ofiara (kradzież tożsamości, podglądanie kamerą, podstęp w celu zasubskrybowania płatnej usługi) lub sytuacji często występującej (logowanie się do sieci za pomocą hasła, szyfrowanie korespondencji). Na zajęciach uczniowie obejrzeli m.in. film dostosowany do wieku uczniów, a także wzięli udział w quizie sprawdzającym wiedzę uczniów i grze zespołowej. Agata Pasieńska. Galeria zdjęć
Wyjazd na basen do Term Warmińskich
W czwartek 29 listopada piętnaścioro uczniów z kl. IV- VII, w ramach lekcji wychowania fizycznego, pojechało na basen do Term Warmińskich.
Wyjazd zorganizował nauczyciel wychowania fizycznego, pan Piotr Suszyński, pod którego czujnym okiem uczniowie mogli aktywnie i przyjemnie spędzić czas na basenie.
Uczniowie z wielką przyjemnością korzystali ze wszystkich dostępnych atrakcji: ze zjeżdżalni wodnych, kąpieli i jacuzzi. Pomimo zmęczenia, na ich twarzach widać było wyraźne zadowolenie. Wiele osób chciało zostać jeszcze dłużej.
Podstawowym celem wyjazdu było ukazanie uczniom innej, atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. Celem było również kształtowanie nawyków prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz integracja grupy szkolnej.
W styczniu planowany jest kolejny wyjazd. Galeria zdjęć
Podziękowanie
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie drewna na opał do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rodnowie. Prace zorganizowali: pan Paweł Doskocz, pan Stanisław Kakojejko oraz pan Paweł Doskocz. Ponadto w pomoc włączyli się: pan Remigiusz Kakojejko, pan Łukasz Blin, pan Arkadiusz Żołud, pan Leszek Kowalczyk, pan Tomasz Szczerkowski, pan Sławomir Biront, pan Wiesław Oleksiuk, pan Paweł Liszewski, pan Jarosław Sadowski oraz panowie Maciulewicz.
Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rodnowie
Podziękowanie
Serdecznie dziękujemy Księdzu Proboszczowi Markowi Wilkowi za przekazanie na rzecz szkoły drewna na opał pozyskanego ze ścięcia drzew na polu parafialnym.
Dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rodnowie
"Nie tylko pędzlem"
Na ostatniej lekcji informatyki klasa IV bawiła się w poetów. Uczniowie mieli za zadanie napisać krótką rymowankę, a potem wykonać do niej rysunek. Wybraliśmy do publikacji wiersz Dominiki Szarejko:
Siostra
Moja siostra Nina
jest jak trampolina.
Ma kręcone loczki
i malutkie rączki.
Bawi się cichutko
i bardzo słodziutko.
Jest najlepszą siostrą na świecie
wszyscy to wiecie.
Śniadanie daje moc!
W piątek 10 listopada uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „ Śniadanie daje moc”.
Wspólnie przygotowany i spożyty posiłek w formie zdrowych kanapek, szaszłyków, sałatek warzywnych, kanapek z twarożkiem, dżemem, czy miodem, połączony był ze szkolnym konkursem na „ Owocowo- warzywnego stworka”.
W przygotowaniach wzięli udział uczniowie kl. I- VII. Dzięki nim na naszych szkolnych stolikach znalazły się kolorowe zdrowe kanapki, przeróżne sałatki, szaszłyki, również owocowe. Nie zabrakło ciepłej herbaty i kakao.
Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację klas i zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Galeria zdjęć
Zaduszki Artystyczne
Mottem akademii przygotowanej przez uczniów kl. IV- VII były słowa jednego z poetów:
"Są miejsca, dokąd listy nie dochodzą…".
Ideą programu artystycznego było przybliżenie dorobku twórczego nieżyjących już poetów polskich, zaprezentowanie twarzy i fragmentów dzieł ludzi, którzy pozostawili twórczy ślad w życiu Polaków.
Wśród poetów, których fragmenty utworów zaprezentowali nasi uczniowie, znaleźli się m.in.: Jan Paweł II, Ks. Jan Twardowski, W. Szymborska, Cz. Miłosz, M. Rej, J. Kochanowski, A. Mickiewicz, J. Słowacki, I. Krasicki, C.K. Norwid, M. Konopnicka, K.K. Baczyński, Cz. Niemen, czy W. Bełza.
Fragmenty utworów poetyckich wprowadziły wszystkich w nastrój refleksji, zadumy nad mijającym czasem i nieodwracalnymi wyrokami losu.
Pozwoliły "zatrzymać się" na chwilę w pogoni codziennych obowiązków i zastanowić się nad sensem istnienia, dotrzeć w głąb własnych, skrywanych myśli, przeżyć chwile skupienia i skierować myśli ku nieobecnym bliskim i tym, których nie znaliśmy, ku nieobecnym poetom. Ilona Lipkiewicz. Galeria zdjęć
Spotkanie autorskie
14 listopada br. odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z pisarzem i muzykiem zarazem wywodzącym się z naszego lokalnego środowiska – panem Tomaszem Matuszewskim. Poeta, swoim ciekawym występem udowodnił, iż poezja wcale nie musi być nudna i można się tak bawić słowami, że powstają z tego prawdziwe arcydzieła poetyckie. W humorystyczny i zarazem edukacyjny sposób przedstawił również swoją twórczość. Nie zabrakło też akcentu muzycznego w postaci wykonania autorskiej kołysanki, którą przetłumaczono na 8 języków. Widać było zaciekawienie na twarzach uczestniczących w spotkaniu uczniów klas III-VII. Dla zainteresowanych poezją pan Tomasz zaproponował bliższe zapoznanie się z jego twórczością i zaprosił do posłuchania jego gry na organach w kościele w Galinach, gdzie obecnie pracuje.
Na koniec spotkania podziękowano i zaproszono gościa na kolejną wizytę. Zrobiono również pamiątkowe zdjęcie. Joanna Borys. Galeria zdjęć
16 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia
Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony co roku w trzeci czwartek listopada, jest elementem akcji „Rzuć palenie razem z nami”, której celem jest walka z paleniem tytoniu. Z dymem tytoniowym do organizmu dostaje się mieszanina siedmiu tysięcy substancji
i związków chemicznych, które wraz z krwią docierają do każdej komórki ciała palacza. Wśród nich znajduje się około 70 substancji rakotwórczych (m.in. fenol, metale ciężkie, benzen, benzopiren, formaldehyd, Polon-210), liczne substancje kardiotoksyczne (m.in. tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, substancje smoliste, kadm, cynk) oraz psychoaktywna nikotyna, która odpowiada za rozwój uzależnienia od tytoniu. Substancje te nie są obojętne dla zdrowia. Wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowania na liczne nowotwory, choroby układu oddechowego i układu krążenia.Rzucenie palenia ma zawsze pozytywny wpływ na zdrowie osoby palącej. Po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa obniża się tętno a podwyższone ciśnienie krwi zaczyna wracać do normy. Po 8 godzinach minie stan „zaczadzenia” i organizm będzie lepiej dotleniony, a już po 24 godzinach znacznie zmniejszy się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. Początkowo może pojawić się wzmożony kaszel, który jest oznaką uruchomienia naturalnych procesów oczyszczania. Po kilku miesiącach odczuwana jest znaczna poprawa wydolności oddechowej i ogólnej kondycji fizycznej, ustępują duszności i mija uczucie zmęczenia. Utrzymywanie abstynencji tytoniowej przez kolejne lata zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.
Po zaprzestaniu palenia pojawia się lepsze samopoczucie psychiczne, co jest wynikiem przywrócenia naturalnej równowagi biochemicznej w mózgu. Nerwowość i stres są często uzasadnieniem palenia. Tymczasem, to właśnie nikotyna jest czynnikiem powodującym zaburzenia w wydzielaniu neuroprzekaźników odpowiadających za regulowanie nastroju. Rzucenie palenia w dłuższej perspektywie pozwala ustabilizować nastrój i lepiej radzić sobie
z codziennymi wyzwaniami.W ramach akcji promującej rzucenie palenia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bartoszycach zaprasza 16 listopada, w godzinach 12:00-14:00 do Galerii INBAG w Bartoszycach, gdzie zorganizowane zostanie stoisko promocji zdrowia. Chętne osoby palące będą mogły skorzystać z badania pomiaru zawartości tlenku węgla
w wydychanym powietrzu. Prowadzona będzie również dystrybucja materiałów edukacyjnych dotyczących szkodliwości palenia na zdrowie człowiekaRzucenie palenia jest zawsze źródłem ogromnej satysfakcji. Dla wielu osób jest dowodem, że potrafią pokonywać własne ograniczenia. Dodatkowo rzucając palenie można zaoszczędzić pieniądze. Przyjmując, że wypalana zostaje jedna paczka papierosów dziennie, która kosztuje 12 zł, po miesiącu w budżecie domowym zostaje ok. 360 zł. Mając świadomość korzyści wynikających z zaprzestania palenia zawsze warto spróbować żyć bez papierosa.
Justyna Kowalkowska
PSSE w Bartoszycach
Źródło:
„Każdy z nas jest inny. Ja i Ty- to My”.
W środę 8 listopada rozstrzygnięty został Konkurs Plastyczny pod hasłem „Każdy z nas jest inny. Ja i Ty- to My”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I-VII.
Przy ocenianiu prac pod uwagę brane były: zgodność pracy z tematem, samodzielność wykonania, estetyka pracy ogólny wyraz artystyczny.
Laureatom ,w dwóch kategoriach wiekowych, zostały wręczone dyplomy i nagrody. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.
Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy z udział.
Kategoria kl. I-III:
I miejsce- Julia Kaczała
II miejsce- Julia Kuś
III miejsce- Wiktoria Więcek
Wyróżnienia: Adrian Nikraszewicz i Jakub Sokulski
Kategoria kl. IV- VII:
I miejsce- Paula Łowicka
II miejsce- Jakub Liszewski
III miejsce- Dominika Szarejko
Wyróżnienia: Aleksandra Huszcza i Jakub Tymcio
Prace koła wolontariaciego
Przed 1 listopada członkowie szkolnego koła wolontariackiego wybrali się na cmentarz pod opieką opiekuna koła, pana Krzysztofa Nowodzielskiego, a także pani Joanny Borys. Zapalili znicze na grobach, będące symbolem pamięci o tych, którzy już odeszli. Taki też cel przyświecał uczniom klas I-III, którzy pod opieką wychowawczyń, wybrali się na cmentarz w Rodnowie. Galeria zdjęć
Narodowe Święto Niepodległości
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisuje się w kalendarz szkolnych uroczystości Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Rodnowie.
Po dokonaniu w 1795 roku przez Rosję, Prusy i Austrię trzeciego rozbioru Polski, nasza ojczyzna zniknęła z mapy Europy i świata na wiele lat. Dopiero I wojna światowa dała Polsce szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość.
Pamiętając wydarzenia tamtych lat i ludzi, którzy się przyczynili do naszej wolności, najstarsi uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Joanny Borys, przygotowali uroczystą akademię. W młodzieżowym charakterze , 7 listopada br., przedstawili wydarzenia ubiegłych lat, lat cierpienia Polaków, ale też i świetności Polski. Wspólnie odśpiewano tego dnia pieśni patriotyczne, recytowano wiersze znanych pisarzy, którzy zmuszeni byli do emigracji. Okupione krwią Polaków święto uczciliśmy w należyty sposób, zapalając znicz poległym żołnierzom i wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Oddaliśmy też hołd tym wszystkim bezimiennym bohaterom, którzy nie czekali na sławę i uznanie tylko walczyli i ginęli za wolność.
Wspominając historię, patrzmy jednak w przyszłość z nadzieją i optymizmem, gdyż jak brzmią słowa znanej piosenki Marka Grechuty: „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy (…)”. Szanujmy pamięć o przodkach i twórzmy nową, spokojną historii. Joanna Borys Galeria zdjęć
Ślubowanie I klasy
30 października 2017 r. uczniowie klasy pierwszej przystąpili do ślubowania. Z tej okazji, razem z wychowawczynią, przygotowali program artystyczny, który wprowadził wszystkich zebranych w atmosferę tej uroczystości.
Ceremonię poprowadzili uczniowie klasy piątej. Pierwszaki dzielnie odpowiadały na pytania, recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Każde dziecko było nagradzane odpowiednim medalem.
Po zakończeniu części artystycznej uczniowie klasy pierwszej złożyli przysięgę ślubowania i zostali pasowani przez panią Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej na uczniów tej szkoły.
Następnie wychowawczyni-pani Sylwia Nikraszewicz wręczyła swoim wychowankom pamiątkowe ,,Akty pasowania na ucznia'',a rodzice podarowali swoim pociechom tuby ze smakołykami. Na koniec zaproszeni goście, wraz z pierwszakami, udali się do sali na poczęstunek. Czekał tam na nich przepyszny tort i ogromna góra słodyczy.
Z pewnością ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci. Sylwia Nikraszewicz. Galeria zdjęć
Dzień Papieski
Dnia 26.10.2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole XVII Dzięń Papieski pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Z tej okazji odbył się apel, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Apel przygotowali uczniowie klas IV-VII pod kierunkiem p. Krzysztofa Nowodzielskiego.
W części artystycznej uczniowie kl. V i VII zaprezentowali fragmenty wypowiedzi św. Jana Pawła II nawiązujące do tegorocznego hasła, oraz przypomnieli niektóre fakty z życia papieża, ukazujące jego niezwykłą wiarę i nadzieję opartą na Chrystusie. W programie nie zabrakło śpiewu piosenek wyrażających nadzieję chrześcijanina oraz slajdów ze zdjęciami z życia Karola Wojtyły.
Po części artystycznej, pani dyrektor wręczyła legitymacje wolontariusza 15 uczniom, którzy wstąpili do Szkolnego Koła Wolontariatu, a pan Krzysztof Nowodzielski, opiekun tego koła, przybliżył wszystkim ideę działalności wolontaryjnej.
Apel zakończył recytacje wierszy o Janie Pawle II autorstwa Mariana Balickiego przez Dominikę Szarejko ( kl. IV) oraz Aleksandrę Huszcza ( kl.VI). Galeria zdjęć
"Mój wymarzony zawód"
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w szkole w Rodnowie odbył się konkurs plastyczny „Mój wymarzony zawód”. Okazało się, że uczniowie preferują takie zawody, jak policjant, strażak, rolnik, ale na pracach pojawiły się następujące zawody: tancerka, piosenkarz, muzyk, fotograf, piłkarz, stylistka, fryzjerka, weterynarz. Oto wyniki konkursu:
W kategorii 0-III:
I miejsce – Wiktoria Więcek
II miejsce – Julia Kuś
III miejsce – Błażej Tatol
Wyróżnienie – Jakub Sokulski
W kategorii IV-VII:
I miejsce – Jakub Tymcio
II miejsce – Marta Gronczewska
III miejsce – Dominika Szarejko i Karolina Doskocz.
Wycieczka do placówki Straży Granicznej w Sępopolu
W czwartek (26 października) uczniowie klas IV-VII, pod opieką p. Agaty Pasieńskiej i p. Natalii Maciejewskiej Markiewicz, brali udział w wycieczce do placówki Straży Granicznej w Sępopolu, zorganizowanej w ramach realizacji zadań związanych z doradztwem zawodowym w szkole. Celem wycieczki było poznanie pracy funkcjonariusza Straży granicznej oraz zagadnień związanych z ochroną granic państwa. Podczas spotkania w placówce każdy uczeń mógł wziąć do ręki broń, lornetki, noktowizor. Uczestnicy wycieczki oglądali też pojazdy, quady, motocykle, z jakich korzystają funkcjonariusze Straży Granicznej. Dużym zainteresowaniem ze strony uczniów spotkał się pokaz tresury uczniów. Galeria zdjęć
Wyjazd do Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
W piątek, 27 października, uczniowie klas IV-VII wzięli udział w wyjeździe do Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Wyjazd na basen zorganizował nauczyciel wychowania fizycznego, pan Piotr Suszyński. Pływanie to doskonała forma aktywnego wypoczynku, pomagająca utrzymać kondycję fizyczną i dobre samopoczucie. Taka lekcja wychowania fizycznego bardzo spodobała się uczniom.
Owoce polskich sadów - zajęcia w oddziale przedszkolnym
Ubiegły tydzień w przedszkolu minął w temacie owoców z polskich sadów. W związku z tak przyjemnym tematem, maluszki z oddziału przedszkolnego miały szansę poznać nazwy owoców rosnących w polskich sadach, a także zaznajomić się z owocami egzotycznymi. Dowiedziały się również, jak duże znaczenie dla naszego organizmu ma zjadanie owoców i jak wiele różnych witamin one nam dostarczają.
Podczas minionego tygodnia wychodziliśmy na spacery po wsi, aby móc zobaczyć na własne oczy gruszki i jabłka rosnące jeszcze na drzewach. Spacery bardzo podobały się maluszkom. Podczas wypraw dzieci bardzo uważnie przyglądały się wszystkiemu dookoła i szukały oznak trwającej już jesieni. Podczas zajęć w klasie dzieci rozpoznawały dany owoc po kształcie. Owoc ukryty był w worku, następnie wkładały ręce i za pomocą dotyku rozpoznawały owoc i wymawiały jego nazwę. Nie obyło się również bez degustacji. Najpierw dzieci miały zakryte oczy i za pomocą zmysłu smaku rozpoznawały podany owoc. Bardzo podobały im się zabawy z owocami. Po rozpoznaniu wszystkich owoców dzieci wspólnie usiadły do stolika i spożywały przyniesione owoce : jabłka, śliwki, gruszki, banany, winogrona i pomarańcze.
W ciągu minionego tygodnia nie zabrakło również zajęć plastycznych, podczas których dzieci za pomocą stempli zrobionych z przekrojonych owoców odbijały ślady na kartkach. Nie obyło się bez malowania palcami wybranych owoców czy wyklejania bibułą. Zakończeniem naszego „owocowego” tygodnia było upieczenie jabłek w szkolnej kuchni, a potem pyszna jabłkowa uczta w naszej klasie. Sylwia Nikraszewicz Galeria zdjęć
Żywa lekcja historii
W środę 25 października naszą szkołę odwiedzili rycerze z Towarzystwa Historycznego „ Kerin”, którzy przygotowali dla uczniów „żywą lekcję historii” dotyczącą czasów średniowiecza- „ Rycerze i ich obyczaje”.
Rycerze zaprosili nas w podróż do średniowiecza, była to niezwykła wyprawa- zabawa połączona z nauką, przepleciona żartem. Członkowie Towarzystwa opowiadali o zwyczajach, strojach i uzbrojeniu w średniowieczu. Zaprezentowali broń, którą posługiwali się rycerze.
Uczniowie naszej szkoły słuchali i brali aktywny udział w pokazie, wcielali się w role rycerzy, giermków, dam dworu . Mierzyli stroje i posługiwali się mieczami, choć na chwilę poczuli klimat tamtych czasów.
„Żywa lekcja” spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, zwłaszcza najmłodszych. Po jej zakończeniu uczniowie mówili, że chętnie braliby udział w takich lekcjach częściej. Dowodem na ogromne zainteresowanie dzieci obejrzanym pokazem były stworzone przez nie prace plastyczne, wykonane podczas zajęć świetlicowych jeszcze tego samego dnia. Galeria zdjęć
Archiwum Aktualności